ŠPUD

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Škola primijenjene umjetnosti i dizajna


+5
saraja
ofca
brshlja
Filip.g
Blue
9 posters

    Pitanje morala

    Blue
    Blue
    Admin


    Posts : 174
    Join date : 2009-01-19

    Pitanje morala Empty Pitanje morala

    Post  Blue Thu Jan 22, 2009 8:32 pm

    Kako odrediti što je moralno, a što nije?
    Filip.g
    Filip.g


    Posts : 94
    Join date : 2009-01-20
    Age : 32

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  Filip.g Mon Jan 26, 2009 6:54 pm

    Po savjesti, kada činimo nešto krivo osjećamo grižnju savjest, naravno svi mi svojim stilom života smo otupili savjest, pa treba puno čitati i savjetovati se kako bi imali što dulji i moralniji život.
    brshlja
    brshlja


    Posts : 69
    Join date : 2009-01-20

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  brshlja Thu Jan 29, 2009 12:47 am

    filip.graf wrote:Po savjesti, kada činimo nešto krivo osjećamo grižnju savjest, naravno svi mi svojim stilom života smo otupili savjest, pa treba puno čitati i savjetovati se kako bi imali što dulji i moralniji život.

    čovječe. moral je tako upitan! najbolje je imati neki svoje svjet i ne kačit se s nikim. i nećeš nikome biti dužan niti odgovoran. i nema zajebancija s moralom.
    idem ja na trip u divljinu.
    pogledajte film "u divljini".
    download! odmah! Surprised
    Filip.g
    Filip.g


    Posts : 94
    Join date : 2009-01-20
    Age : 32

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  Filip.g Thu Jan 29, 2009 12:48 am

    Jesam i film je pre tragičan!!!
    brshlja
    brshlja


    Posts : 69
    Join date : 2009-01-20

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  brshlja Thu Feb 05, 2009 1:17 am

    filip.graf wrote:Jesam i film je pre tragičan!!!

    da. ali te ponuka da razmišljaš o današnjici i situaciji trenutnoj i budućnosti. i svemu. i paljenju novca. novac nije moralan, a svime upravlja. kakav je ovo svijet?
    avatar
    ofca


    Posts : 6
    Join date : 2009-01-20

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  ofca Fri Feb 06, 2009 1:21 am

    samo mene treba pitat i to ti je to hehe cyclops
    Blue
    Blue
    Admin


    Posts : 174
    Join date : 2009-01-19

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  Blue Sun Mar 01, 2009 12:41 am

    Evo pitanje glasi ovako!
    Je li ok da mi kanibalima zabranjujemo da jedu ljude, pošto oni smatraju da je to skroz ok?
    saraja
    saraja


    Posts : 18
    Join date : 2009-01-27

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  saraja Sun Mar 01, 2009 12:11 pm

    Blue wrote:Evo pitanje glasi ovako!
    Je li ok da mi kanibalima zabranjujemo da jedu ljude, pošto oni smatraju da je to skroz ok?
    okej je ak nejedes i zivotinje,a ak jedes zivotinje i to zabranjujes onda si licemjeran!
    kao sto ti kanibali neodgojeni i neobrazovani misle da smo zdravi i da ce ako pojedu nekog čovjeka dobiti neke moći monkey ,
    tako i mi mislimo da je meso životinja kao zdravo i prijeko potrebno za naš šugavi organizmić što nam samo preporućije mesna industrija i ko u tome ima profita ili neznanja (mislim na ono da je životinjsko meso zdravo)
    p.s ovo pitanje otvara mnoga druga
    saraja
    saraja


    Posts : 18
    Join date : 2009-01-27

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  saraja Sun Mar 01, 2009 12:19 pm

    da. ali te ponuka da razmišljaš o današnjici i situaciji trenutnoj i budućnosti. i svemu. i paljenju novca. novac nije moralan, a svime upravlja. kakav je ovo svijet?[/quote]

    novac je samo sredstvo, a mi smo ti koji odlučuju dal ćemo ga upotrijebiti moralno ili nemoralno.
    u svakom slućaju ne može utjecati na ono najbitnije u životu.
    Blue
    Blue
    Admin


    Posts : 174
    Join date : 2009-01-19

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  Blue Sun Mar 01, 2009 12:59 pm

    saraja wrote:
    Blue wrote:Evo pitanje glasi ovako!
    Je li ok da mi kanibalima zabranjujemo da jedu ljude, pošto oni smatraju da je to skroz ok?
    okej je ak nejedes i zivotinje,a ak jedes zivotinje i to zabranjujes onda si licemjeran!
    kao sto ti kanibali neodgojeni i neobrazovani misle da smo zdravi i da ce ako pojedu nekog čovjeka dobiti neke moći monkey ,
    tako i mi mislimo da je meso životinja kao zdravo i prijeko potrebno za naš šugavi organizmić što nam samo preporućije mesna industrija i ko u tome ima profita ili neznanja (mislim na ono da je životinjsko meso zdravo)
    p.s ovo pitanje otvara mnoga druga

    Ako već pričamo o licemjerju, evo još jednog pitanja. U subotu poslije podne šetao sam trgom i vidio grupu ljudi koji se bune protiv nošenja krzna, jedenja životinja... Slažem se da bi bilo idealno kada bi svi jeli voće i žitarice (s obzirom na to da je čovjekova probava-probava biljojeda), ali u današnjem poremećenom svijetu smatram da nije u redu da se ljudi bune za prava životinja dok s druge strane gomila LJUDI svaki dan umire od gladi, pa ćak i u Zagrebu imamo hrpu ljudi koji spavaju u tramvajima, jedu hranu iz smeća i žive od uličarenja. Zar nije život jednog ljudskog bića važniji od jedne životinje!
    Kada bi ljudi bili bolji jedni prema drugima, automatski bi imali sućuti prema životinjama. Opet ću postaviti pitanje:
    Čiji je život važniji od čovijeka ili životinje?
    saraja
    saraja


    Posts : 18
    Join date : 2009-01-27

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  saraja Sun Mar 01, 2009 1:59 pm

    Blue wrote:
    saraja wrote:
    Blue wrote:Evo pitanje glasi ovako!
    Je li ok da mi kanibalima zabranjujemo da jedu ljude, pošto oni smatraju da je to skroz ok?
    okej je ak nejedes i zivotinje,a ak jedes zivotinje i to zabranjujes onda si licemjeran!
    kao sto ti kanibali neodgojeni i neobrazovani misle da smo zdravi i da ce ako pojedu nekog čovjeka dobiti neke moći monkey ,
    tako i mi mislimo da je meso životinja kao zdravo i prijeko potrebno za naš šugavi organizmić što nam samo preporućije mesna industrija i ko u tome ima profita ili neznanja (mislim na ono da je životinjsko meso zdravo)
    p.s ovo pitanje otvara mnoga druga

    Ako već pričamo o licemjerju, evo još jednog pitanja. U subotu poslije podne šetao sam trgom i vidio grupu ljudi koji se bune protiv nošenja krzna, jedenja životinja... Slažem se da bi bilo idealno kada bi svi jeli voće i žitarice (s obzirom na to da je čovjekova probava-probava biljojeda), ali u današnjem poremećenom svijetu smatram da nije u redu da se ljudi bune za prava životinja dok s druge strane gomila LJUDI svaki dan umire od gladi, pa ćak i u Zagrebu imamo hrpu ljudi koji spavaju u tramvajima, jedu hranu iz smeća i žive od uličarenja. Zar nije život jednog ljudskog bića važniji od jedne životinje!
    Kada bi ljudi bili bolji jedni prema drugima, automatski bi imali sućuti prema životinjama. Opet ću postaviti pitanje:
    Čiji je život važniji od čovijeka ili životinje?

    da mi te je upoznati pricala bih s tobom cijeli dan
    borba za prava životinja ne isključuje borbu za prava čovjeka. čovjek,za razliku od životinja ima svijesnost i time mora biti odgovoran za život oko sebe, po meni je važniji svakako ljudski život.
    ima nas svakakvih,neki bi dali rađe novce iskljucivo za životinje, a da pri tome ne razmišljaju da bi mogli donirat nešto za djecu i ljude koji umiru od gladi i bolesti.
    zemlja je dovoljno bogata da bi svi imali sve, samo, eto, neki od nas vole imat previše.
    saraja
    saraja


    Posts : 18
    Join date : 2009-01-27

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  saraja Sun Mar 01, 2009 2:04 pm

    što se tiće vegeterijanstva, naravno osim sažaljenja nad životinjama, našeg zdravlja i jadnog li nam probavnog sustava, tu je cijela filozofija o boljem životu i svijetu!
    Blue
    Blue
    Admin


    Posts : 174
    Join date : 2009-01-19

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  Blue Sun Mar 01, 2009 2:16 pm

    Osobno poznajem dosta ljudi koji su vegetarijanci i neki od njih mi jako idu na živce zbog toga što misle;
    "Ako sam ja vegetarijanac, automatski sam bolji od ostalih", a uopće ih ne brine to što su u ostalih 300 stvari gori od svojih bližnjih. To uglavnom ide tako, kada se čovijek trudi da u nečemu bude bolji od drugih nesvjesno se uzoholi, postaje ponosan... Najteže je biti normalan, pa ako je netko vegetarijanac on to treba biti prvenstveno radi sebe, a ne kao neki koji svima trube kako svi trebaju biti vegetarijanci. Vegetarijanstvo je bitna stvar ali ima stvari koje su važnije.
    saraja
    saraja


    Posts : 18
    Join date : 2009-01-27

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  saraja Sun Mar 01, 2009 9:56 pm

    Blue wrote:Osobno poznajem dosta ljudi koji su vegetarijanci i neki od njih mi jako idu na živce zbog toga što misle;
    "Ako sam ja vegetarijanac, automatski sam bolji od ostalih", a uopće ih ne brine to što su u ostalih 300 stvari gori od svojih bližnjih. To uglavnom ide tako, kada se čovijek trudi da u nečemu bude bolji od drugih nesvjesno se uzoholi, postaje ponosan... Najteže je biti normalan, pa ako je netko vegetarijanac on to treba biti prvenstveno radi sebe, a ne kao neki koji svima trube kako svi trebaju biti vegetarijanci. Vegetarijanstvo je bitna stvar ali ima stvari koje su važnije.

    slažem se s tim da IMA VAŽNIJIH STVARI od toga, al to je samo korak naprijed! tužno je što si imao takva iskustva s iritantnima
    koji nisu dovoljno izgrađene osobe da vole serkati o tome i soliti pamet ostalima smatrajući se boljima od drugih.
    biti vegetarijanac ne znaći odmah biti i bolji od ostalih i biti dobra osoba , to bi bilo uistinu prejednostavno!
    nikad ne bi trebali mislit da smo dovoljno dobri, već bi trebali težiti da budemo što bolji!
    CptMetla
    CptMetla


    Posts : 79
    Join date : 2009-03-04
    Age : 33
    Location : Elita Arhitektura

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  CptMetla Fri Mar 06, 2009 12:50 am

    Blue wrote:"Ako sam ja vegetarijanac, automatski sam bolji od ostalih", a uopće ih ne brine to što su u ostalih 300 stvari gori od svojih bližnjih.

    ja mislim da je vegetarijanstvo ona jos jedna stvar zbog kojih su gori od ostalih ljudi, dakle gori su u 301 stvar od ostalih ljudi,
    i ono sto me tjera na to da ih mrzim iz dna duse je to kad ja jedem nesto fino i hranjivo, oni mi pocnu srat neke gluposti
    joj kak u salami melju oči i nokte od kokosi... ono sta to mene brga... nek rezu sta god ja nezelim bit gladan... mislim ja na hranu gledam kao na potrebu..

    a vegetarijanci mi izgledaju bas ono.. ko razmazena djeca... kao da misle da ljudi jedu hranu iz zabave.. pa kao <nemojte "iz zabave" jest zivotinje>. da su oni gladni i to sto nebi jeli meso...
    mislim primjer je onaj neki film kad padne avion u planinu pa onda ljudi jedu jedni druge... I to je čisto normalno u takvim okolnostima!!! Ak ti nemislis uprljat ruke, nevrijedi ti ni zivjeti u ovakvom svijetu. mislim ono trebas se borit kako bi bio najbolji, u poslu tak i u zivotu, koristi sve da prezivis... to sto vegetarijanci nekoriste meso (zbog nekih xy razloga koji NEMAJU VEZE SA HUMANOŠĆU) to je njihov defekt..

    i ono sto mislim, ovi tu beskucnici po gradu, dobro to je posljedica novca i politike.. al ja mislim da oni imaju velike veze s tim sto su na ulici! mislim na vjestima je bila obitelj gdje otac i majka 8 djece (a nisu cigani xD ) nemaju posao, imaju socijalno, ali otac mora cijeli dan skupljati kartone i prodavat ih tam negdje kako bi otplatio racune za obitelj, I on to radi i sretan je sto uspjeva!
    PA mislim ono tko hoce radit, taj nece bit beskucnik.

    a za cigane i one crnce etiopljane itd.. ja mislim da su to isto jako "razmazena gamad" jer cigani tu prose po gradu umjesto da rade nesto kvalitetno.. Oni NE ŽELE raditi a zele imati... to tak neide (NEGOVORIM za sve, ima onih stvarno postenih)

    a crnci, sad recimo etiopljani.. Pa oni zapravo primaju pomoci od drugih zemalja, al da oni zatraze nekoliko sjemenki nekog povrca (metaforicki receno), da se potrude malo, pa moš mislit sto bi oni bili gladni... LJeni su i to je to...

    isto vegetarijanci tamo umiru, vidio sam i ja one na trgu, umiru kolko su anoreksicni al kao to je njima dobro (normalno da ce imat onak mutave zakljucke kad misle da je izgladnjivanje zbog zivotinja dobro) oni nisu uredu... pa di bi bila ova zemlja da su svi takvi... kolko bi se biljaka trebalo uzgajati i kolko bi se životinja razmnozilo...

    Evo vegetarijanci imam jedno jako prakticno rijesenje za vas problem, Pobijte sve zivotinje pa ce ljudi bit vegetarijanci! Idea Idea Idea Idea Idea Idea
    weird-lulu
    weird-lulu
    miss smile


    Posts : 192
    Join date : 2009-01-28
    Age : 30
    Location : Zagreb

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  weird-lulu Sun Mar 08, 2009 3:33 am

    o bože...

    ja mislim da je meni nekako više stalo do životinjskog života neg ljudskog..al ne mislim na štakore,il žohare..već životinje(ostale,normalne,ne velim da ove nisu,am dobro znate na kaj ciljam).To je zato kaj iz dana u dan ljudi iskorištavaju,ubijaju i maltretiraju životinje,a one su jednostavno bezgrešne..ništa ne rade namjerno što ne bi smjele.Idu samo za svojim instinktima i jednostavno su mi nekako draže od ljudi koju su jednom riječju svakakvi... Evil or Very Mad
    CptMetla
    CptMetla


    Posts : 79
    Join date : 2009-03-04
    Age : 33
    Location : Elita Arhitektura

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  CptMetla Sun Mar 08, 2009 12:53 pm

    moj instinkt je taj da moram jesti životinje... i da mi je najbitniji moj život a vi ostali mislite sta hocete
    weird-lulu
    weird-lulu
    miss smile


    Posts : 192
    Join date : 2009-01-28
    Age : 30
    Location : Zagreb

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  weird-lulu Sun Mar 08, 2009 2:39 pm

    CptMetla wrote:moj instinkt je taj da moram jesti životinje... i da mi je najbitniji moj život a vi ostali mislite sta hocete

    kako lijepo razmišljaš...
    sexsandal
    sexsandal


    Posts : 8
    Join date : 2009-01-22
    Age : 32

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  sexsandal Sun Apr 12, 2009 9:14 pm

    CptMetla wrote:
    Blue wrote:"Ako sam ja vegetarijanac, automatski sam bolji od ostalih", a uopće ih ne brine to što su u ostalih 300 stvari gori od svojih bližnjih.

    ja mislim da je vegetarijanstvo ona jos jedna stvar zbog kojih su gori od ostalih ljudi, dakle gori su u 301 stvar od ostalih ljudi,
    i ono sto me tjera na to da ih mrzim iz dna duse je to kad ja jedem nesto fino i hranjivo, oni mi pocnu srat neke gluposti
    joj kak u salami melju oči i nokte od kokosi... ono sta to mene brga... nek rezu sta god ja nezelim bit gladan... mislim ja na hranu gledam kao na potrebu..

    a vegetarijanci mi izgledaju bas ono.. ko razmazena djeca... kao da misle da ljudi jedu hranu iz zabave.. pa kao <nemojte "iz zabave" jest zivotinje>. da su oni gladni i to sto nebi jeli meso...
    mislim primjer je onaj neki film kad padne avion u planinu pa onda ljudi jedu jedni druge... I to je čisto normalno u takvim okolnostima!!! Ak ti nemislis uprljat ruke, nevrijedi ti ni zivjeti u ovakvom svijetu. mislim ono trebas se borit kako bi bio najbolji, u poslu tak i u zivotu, koristi sve da prezivis... to sto vegetarijanci nekoriste meso (zbog nekih xy razloga koji NEMAJU VEZE SA HUMANOŠĆU) to je njihov defekt..

    i ono sto mislim, ovi tu beskucnici po gradu, dobro to je posljedica novca i politike.. al ja mislim da oni imaju velike veze s tim sto su na ulici! mislim na vjestima je bila obitelj gdje otac i majka 8 djece (a nisu cigani xD ) nemaju posao, imaju socijalno, ali otac mora cijeli dan skupljati kartone i prodavat ih tam negdje kako bi otplatio racune za obitelj, I on to radi i sretan je sto uspjeva!
    PA mislim ono tko hoce radit, taj nece bit beskucnik.

    a za cigane i one crnce etiopljane itd.. ja mislim da su to isto jako "razmazena gamad" jer cigani tu prose po gradu umjesto da rade nesto kvalitetno.. Oni NE ŽELE raditi a zele imati... to tak neide (NEGOVORIM za sve, ima onih stvarno postenih)

    a crnci, sad recimo etiopljani.. Pa oni zapravo primaju pomoci od drugih zemalja, al da oni zatraze nekoliko sjemenki nekog povrca (metaforicki receno), da se potrude malo, pa moš mislit sto bi oni bili gladni... LJeni su i to je to...

    isto vegetarijanci tamo umiru, vidio sam i ja one na trgu, umiru kolko su anoreksicni al kao to je njima dobro (normalno da ce imat onak mutave zakljucke kad misle da je izgladnjivanje zbog zivotinja dobro) oni nisu uredu... pa di bi bila ova zemlja da su svi takvi... kolko bi se biljaka trebalo uzgajati i kolko bi se životinja razmnozilo...

    Evo vegetarijanci imam jedno jako prakticno rijesenje za vas problem, Pobijte sve zivotinje pa ce ljudi bit vegetarijanci! Idea Idea Idea Idea Idea Idea

    ma jesi li ti to novi mesija koji ima sve odgovore na problematiku ovog svijeta? od jednog jednostavnog pitanja kao sto je ˝biti vegetarijanac ili ne˝ ti si cak rjesio problem gladi u africi!
    mislim da bi trebao jos jednom procitat svoju izjavu.bas ne drzi vodu. Suspect
    sexsandal
    sexsandal


    Posts : 8
    Join date : 2009-01-22
    Age : 32

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  sexsandal Sun Apr 12, 2009 9:40 pm

    weird-lulu wrote:o bože...

    ja mislim da je meni nekako više stalo do životinjskog života neg ljudskog..al ne mislim na štakore,il žohare..već životinje(ostale,normalne,ne velim da ove nisu,am dobro znate na kaj ciljam).To je zato kaj iz dana u dan ljudi iskorištavaju,ubijaju i maltretiraju životinje,a one su jednostavno bezgrešne..ništa ne rade namjerno što ne bi smjele.Idu samo za svojim instinktima i jednostavno su mi nekako draže od ljudi koju su jednom riječju svakakvi... Evil or Very Mad

    ovo razmisljanje je za mene na razini 5.,6. razreda.barem sam ja imala takve stavove u 5. razredu.

    mislim dA je jedan od problema u tome kaj si ljudi kao sto smo mi(civili,obični ljudi) zadaju prevelik ˝teret˝ brige za određene odsjeke društva,koji puta i cjelokupne narode itd. koje ugl nikada nisu imali prilike ni sresti u životu.
    smatram da covjeka trebamo gledati kao pojedinca sa svojim karakterom,osobinama i manama, a ne kao dio neke cjeline.
    tako da,umjesto rjesavanja nekih major world issues trebali bi se centrirati na zajednicu u kojij zivimo i ljude s kojima imamo kontakta..
    ˝djeluj lokalno,misli globalno.˝
    oke ,skacem sa teme na temu,ne drzim se bas glavne teme,ali mislim da ima sve nekih poveznica.

    I jos mi nije jasna razlika izmedu ˝normalnih˝ i ˝nenormalnih˝ zivotinja?? scratch
    CptMetla
    CptMetla


    Posts : 79
    Join date : 2009-03-04
    Age : 33
    Location : Elita Arhitektura

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  CptMetla Thu Apr 16, 2009 9:57 pm

    dobro je, glavno da si ti tu da ocjenjujes nasa misljenja jer bi bili izgubljeni Razz
    A vegetarijance nitko nece opravdavat, AKO JA HOCU JESTI KOBASICE I SALAME, NEMA ČOVJEKA KOJI MI SMIJE ZABRANJIVATI, PA ČAK NI GOVORITI KAK JE TO GADNO, jer nadam se da svi znate kakva treba biti kultura za stolom i dok se jede, ALI VEGETARIJANCI MISLE DA SU TOLKO PAMETNI I TOLKO UTJECAJNI DA CE ONI NES NAPRAVIT time sto mi govore gluposti tipa kak proizvode salamu..
    Pa jebemti SUPER, NEK PROIZVODE KAK HOCE, JA NEJEDEM HRANU PO TOME "kako je proizvedena"
    dode mi da ih ugusim tim sendvicem..
    JA nisam srao nikad po njima, ali kad oni imaju takav stav (srati po MOJOJprehrani) onda nema razloga zasto da ih nemrzim iz dna duse.. (s kojim god pricam o prehrani odmah pocne pricati o tome kak to nevalja, i pokusavaju mi zgadit hranu; NIJE DA Ih mrzim zbog jednog lika koji mi je srao, svi su isti)
    osim toga, kao sto sam vec rekao, ako oni misle da je ona anoreksija nesto dobro, onda im fali jako puno mentalnih sklopova
    avatar
    marko


    Posts : 2
    Join date : 2009-04-28

    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  marko Tue Apr 28, 2009 9:40 pm

    ma vi svi pričate gluposti!!!!!

    Sponsored content


    Pitanje morala Empty Re: Pitanje morala

    Post  Sponsored content


      Current date/time is Fri May 17, 2024 8:50 am